Anadolu Aydınlanma Vakfı
AAV - YouTube Kanalı RSS Bizi Facebook'tan takip edin English
Simgesel Düşünme - Metin Bobaroğlu
Kadim Bilgelik
Türkiye Halkının Kültür Kökenleri 6
Türkiye Halkının Kültür Kökenleri 6
STOKTA VAR

Toplu Eserleri 6
Burhan OĞUZ


sayfa: 536   |   boyut: 16,5 x 23,5 cm   |   basım: 1. basım 2006
isbn: 975858622X
Gençlik yıllarımızda bir Türkiye sosyal tarihi yazmayı hayal edinmiştik. Meslekî görevimiz gereği elektrifikasyon işleri için Anadolu'nun her yöresinde dolaşmak, çeşitli etnik gruplara mensup yurttaşlarla temas etmek, rastladığımız tarihî ve mimarî kalıntıların fotoğraflarını çekmek yurttaşların yörelere göre kullandıkları değişik tekniklere tanık olmak, bizde bu hayali yaratmıştı.

İşe koyulur koyulmaz, böyle bir girişimin ancak sağlam bir bilgi alt yapısına dayanarak gerçekleştirilebileceğini fark ettik ve uzun yıllar kendimizi geniş bir literatür taramasına verdik. Tekniklerin kökenlerinin saptanmasında dil unsuruna ağırlık verdik ve bu amaçla da halk dili ansiklopedilerini tarayıp bunları konulara göre tasnif etme işine koyulduk.

Ve nihayet geldik "Türkiye Halkının Kültür Kökenleri" dizisinin bu son, VI. Cildine. Böylece de I. Cildin önsözünün sonunda vermiş olduğumuz sözü tutmuş oluyoruz. Yoğun bir çalışmanın semeresini görmek, gönlümüzü sevinçle dolduruyor.

Bu VI. Ve son cilt, birkaç disiplini birden içeriyor. Bunda da, diğerlerinde olduğu gibi, konuları hep geniş boyutlarda irdelemeye çalıştık. Artık bundan böyle, doğruca "Türkiye Sosyal Tarihinden Kesitler" çalışmasına girişiyoruz. Ancak Kültür kökenleri serisinin de, işbu sosyal tarihin ayrılmaz bir parçası olduğunu önemle belirtelim. Yani, arada bir kesiklik yaşanmıyor.

Bütün bu ciltlerin dizgi, sahife düzeni ve baskısı işinde heyecanımızı paylaşarak büyük özen gösteren Anadolu Aydınlanma Vakfı'nın yayın müdürü Ahmet Özbilen'e denli teşekkür etsek azdır. Şükranlarımız en başta mezkûr vakfın yöneticilerine yöneliktir.

www.burhanoguz.com

designed by deniz demirdöven