Anadolu Aydınlanma Vakfı
AAV - YouTube Kanalı RSS Bizi Facebook'tan takip edin English
Simgesel Düşünme - Metin Bobaroğlu
Kadim Bilgelik
Melamilik ve Bektaşilik
Melamilik ve Bektaşilik
TÜKENDİ

Toplu Eserleri 2
Cavit SUNAR


sayfa: 196   |   boyut: 24 x 16 cm   |   basım: 2. basım 2003
cyklokapron cmi cyklokapron dose cyklokapron dose

isbn: 9758586130
Melamilik ve Bektaşilik adlı bu kitapta Melamiliğin mahiyeti, Usulü, Tevhitler, İttihat Makamları; Bektaşilik ve felsefesi, Bektaşilik Merasimleri, Bektaşilik Desturu ve Düsturu, Bektaşi Nefesleri örnekler ve açıklama notlarıyla işlenmektedir.

"Tasavvuf yolu ile semboller, insanı Mutlak Vücud'un sırrına ulaştırma yolunda Güzelliği ve Aşkı kullandığından akıldan ziyade kalbe, sezgisel hisse hitap eder. Kalbe ve kalbi sezgi ve heyecanlara hitap eden aşk ve güzelliğin dildeki hitap şekli ise nesirden ziyade şiirdir. Bundan ötürüdür ki Tasavvuf edebiyatının büyük kısmını şiirler teşkil etmektedir.

İnsanın yaradılışında gaye, Tanrıyı bilip tanımak ve O'na ulaşıp kavuşmaktır. Bu da Tanrının emr ettiği iyilik ve güzellik yollarından gitmekle mümkündür. Başka bir deyişle, Tanrı ahlakı ile ahlaklanmak ve Tanrı sıfatlarıyla sıfatlanmak ve bu suretle de kalbi ilahi nur ile aydınlanmak ile mümkündür. Ruh Tanrı nurundan bir kıvılcımdır.

Bilmek, hakikati anlamaktır; Bulmak, açık ve seçik olarak onu görmektir; Olmak da ikiliksiz birliğe ulaşmaktır.

Tanrıya en yakın Gönüldür. Bu yolun yolcusu olabilmek için de her şeyden önce insanın kendisindeki gurur ve şehveti kırması ve diğer insanları da hoş görmesi lazımdır."

designed by deniz demirdöven